Často kladené otázky a odpovědi

✅Na trhu je spousta nespolehlivých instalačních firem. Která je ta pravá? 

V první řadě bychom chtěli, abyste správně pochopili význam "Instalační firma".        Podle nás by nejen instalační firma, ale i samotní montéři měli disponovat všemi potřebnými oprávněními, vyhláškami a státními zkouškami. To se bohužel v dnešní době moc neděje. Vybírejte si zodpovědně pouze ty firmy, jejíž montéři, kteří vám budou zasahovat do elektroinstalace vašeho domu, podstoupili veškeré zkoušky, oprávnění a mají platné vyhlášky. Jedině tak máte jistotu, že vám dílo zhotovili proškolení profesionálové, kteří opravdu vědí, co dělají. Jakýkoliv neodborný zásah do vaší elektriky a instalace tak sofistikovaného zařízení, jako je fotovoltaika, vám může způsobit rozsáhlé škody a nejednu bezesnou noc.

✅Jaká je výše zálohy na fotovoltaiku od nás ?

Díváme se na tuto věc z pohledu zákazníka a extrémě vysoké zálohy vybírané od spousty konkurenčních firem se nám vůbec nelíbí. Zpravidla se jedná o statisícové zálohy aniž by někdo vůbec něco udělal. Následné čekací doby jsou kapitola sama o sobě a instalační firmy nezřídka využívají toho, že vás mají jak se říká v hrsti díky již vybrané vysoké záloze. My to řešíme zcela odlišným způsobem. Po podpisu smlouvy a po vzájemné dohodě objednáme materiál. Jakmile k nám materiál dorazí následuje zálohová faktura a materiál přivezeme k vám domů, kde se domluvíme na termínu zhotovení. Jakmile je elektrárna hotová, následuje poslední faktura kdy se dofakturuje zbytek materiálu a práce. Tohle se nám jeví jako férový postup jak pro zákazníka, tak pro nás.

✅Vyplatí se mi investice do fotovoltaiky?

Pravděpodobně jedna z nejčastějších otázek, které si ohledně fotovoltaiky kladete. Dnes se dostaly komponenty v oblasti fotovoltaiky cenou dolů tak, že se velká spousta lidí rozhoduje, zda si elektrárnu pořídit. Otázka typu "A kdy se to zaplatí?" je irelevantní. Nejlepší srovnání je podle nás s termínovaným vkladem u bank. Oproti vkladu, kde je úrok pár procent z nominální hodnoty vkladu, je investice do solární elektrárny daleko výnosnější. Uvedeme jednoduchý příklad: pokud platím měsíčně distributorovi 2000Kč, tak s fotovoltaickou elektrárnou to bude v ročním průměru až o 40% méně, což je vyšší výnos něž u termínovaného vkladu. Zpravidla se vám ale fotovoltaická elektrárna zaplatí mezi 5 - 10 lety. Pro přesnou kalkulaci nás neváhejte kontaktovat a my posoudíme na základě vaší roční spotřeby a situaci objektu, zda pro vás má fotovoltaika smysl, či nikoliv. 

✅ Jak dlouho vám trvá instalace, vyřízení dotace a první paralerní připojení k síti ?

Po zaplacení rezervační zálohy 40.000Kč zpravidla máme hotovo do 2-3 měsíců. Samozřejmě jsme také závislí na počasí, jelikož ta nejtěžší část prací je instalace FV panelů na vaši střechu a díky tomu se může čekací doba malinko prodloužit. Nicméně umělé prodlužování čekací doby u nás rozhodně nečekejte. Pokud má dojít k jakémukoliv prodlení, vždy se telefonicky spojíme a vše dopředu oznámíme. Komunikace se zákazníkem u nás patří k hlavním pilířům na kterých si zakládáme.

Co se týče doby pro vyřízení dotace již záleží jak rychlí budou úředníci na Státním fondu životního prostředí. My podáváme žádost neprodleně. To samé platí i u připojení forovoltaické elektrárny k síti - doba vyřízení už záleží na vašem distributorovi (EON, ČEZ) , kterou my již bohužel nedokážeme jakkoliv ovlivnit.

✅Kolik energie mi moje elektrárna vyrobí?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, vaše roční výroba je ovlivněna velikostí vaší elektrárny a oblastí, ve které žijete - kolik slunečního svitu se ročně v dané oblasti vyskytuje a na jakou světovou stranu jsou panely orientované. V naší oblasti se dá počítat zhruba se ziskem 1MW ročně z každé instalované 1kW. Pokud si tedy nainstaluji nejčastěji prodávanou 10kW elektrárnu, za rok mi vyrobí cca 10MW. Tento přepočet berte prosím jako orientační.

✅K čemu mi bude fotovoltaika, když mi bude vyrábět pouze v létě?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že fotovoltaika v našich podmínkách vyrábí dostatek energie prakticky od jara do podzimu. Pravdou zůstává, že v zimě nám toho opravdu moc nevyrovbí. Nicméně i tak zůstáváte nezávislí na vašem dodavateli el. energie přibližně 8 měsíců z roku. Sice je v zimě nedostatek energie z panelů, ale na druhou stranu v létě ji budete mít přebytek a ten můžete prodávat zpět do sítě a právě to vám bude kompenzovat výdaje za elektřinu v zimním období.

✅Náš soused má velké a táhlé problémy s revizí a následným připojením fotovoltaiky k distribuční síti. Jak to řešíte vy ?

S těmito stížnostmi na jiné instalační firmy se prakticky potýkáme dnes a denně. Jak už na našich stránkách bylo zmíněno, jsme zkušení elektrikáři a díky naší dlouholeté praxi přesně víme, co máme dělat a jaký zvolit postup. Navíc disponujeme vlastními revizními zkouškami, takže se vám nemůže stát, že přijde revizní technik a revizi vám nevystaví z důvodu závad na instalaci FVE, či elektroměrovém rozvaděči. Zkrátka u nás vše funguje tak, jak by fungovat mělo.

✅Je potřeba zasahovat do elektroměrového rozvaděče?

Ve většině případů ano. Z našich zkušeností víme, že drtivá většina instalačních firem pouze nainstaluje fotovoltaiku a řekne vám, ať si zavoláte elektrikáře kvůli předělání elektroměrového rozvaděče. To jsou samozřejmě další investice navíc. My děláme vše od A do Z. Od instalace fotovoltaiky, úpravy elektroinstalací včetně elektroměrových částí  (pokud jsou potřeba), až po připojení k síti a vyřízení dotací.

✅Co je to BACK-UP a jak vlastně funguje?

Back-up je v podstatě bateriová záloha vašeho domu v případě výpadku el. proudu. Tento systém je dosti ošemetná záležitost. Je zde potřeba odborných znalostí a zkušeností v oboru elektrotechniky. Velmi často je potřeba úprava vaší stávající elektroinstalace v domě. Z tohoto důvodu nechce tento systém většina firem instalovat. Dalším důvodem proč se tomuto firmy vyhýbají bývá velmi nízký profit při instalaci tohoto systému ve srovnání s instalací samotné elektrárny. Stručně se dá říct, že při výpadku el. proudu,BACK-UP přepne na provoz z akumulátoru.

✅Jaké zvolit místo pro uložení střídače a baterií?

Z našich zkušeností se nám jako nejvíce vhodné místo jeví chladnější sklepní prostory, kde teplota v zimě neklesá pod 10 stupňů. Tyto zařízení je možné instalovat i do jiných suchých částí domu, jako jsou chodby, garáže a technické místnosti. Vše je potřeba dopředu zkonzultovat.

✅Distributor nám nepovolil přetoky do sítě. Stále se nám fotovoltaika vyplatí?

Námi dodávané systémy umí velmi precizně zabránit veškerým přetokům vámi vyrobené energie zpět do sítě. S přebytky energie, které v tomto případě není možné prodávat zpět do sítě si lze poradit následujícími způsoby:

- kompletně celý provoz vašeho domu

- ohřev teplé vody (TUV)

- klimatizace v létě

- ohřev bazénu, či vířivky

- nabíjení elektromobilu




✅Máme chatu bez elektriky, je fotovoltaika možné řešení?

I tohle je možné vyřešit tzv. ostrovním provozem s bateriovým úložištěm. Vše je samozřejmě nezbytné zkonzultovat a posoudit konkrétní situaci.

✅Chci fotovoltaiku, co pro to musím udělat?

V první řadě je dobré vše zkonzultovat s odborníky, kteří zjistí, jestli se ve vašem případě investice vyplatí a jaká by byla předpokládaná návratnost. Ti až na místě posoudí, jak bude instalace náročná, co vše bude potřeba a kolik bude přibližně stát.

✅Chci rozšířit svoji stávající elektrárnu, je to možné?

Ano, poskytujeme i tyto služby. Je však nutné si uvědomit, že je potřeba znovu podat žádost vašemu dodavateli el. energie, zpracovat projekt, vystavit revizi a v neposlední řadě zaplatit materiál. To vše jsou další nemalé náklady a tudíž je potřeba vše spočítat a zjistit, zda se vám tato investice vůbec vyplatí.