Vyplatí se mi fotovoltaika ?

06.11.2021

Co je solární energie pro domácnost?

Majitelé domů, kteří instalují solární systémy, mohou získat řadu výhod: nižší účty za elektřinu, nižší uhlíkovou stopu a vyšší hodnotu domu. Tyto výhody však obvykle přicházejí se značnými náklady na instalaci a údržbu a velikost zisků se může u jednotlivých domů značně lišit.

Tento článek pomůže majitelům domů provést finanční výpočty potřebné k určení životaschopnosti solární energie v jejich domovech.

Pochopení solární energie

Zjistit, zda má finanční smysl instalovat solární energii pro váš domov, je v zásadě jednoduché. Budete muset vypočítat:

-Náklady na solární systém

-Kolik energie vyrobí

-Co byste jinak zaplatili za stejné množství energie

-Kolik let bude trvat, než se vaše počáteční investice vrátí v ušetřených nákladech na energii

-Zda se systém zaplatí ve vámi akceptovatelné době

-Máte na to dostatečný kapitál ?

Pokud ano, je to skvělý nápad. Pokud budete muset na spoření déle čekat nebo si vzít půjčku, abyste si systém mohli dovolit, budete si muset své rozhodnutí pečlivě promyslet.

V praxi však věci nejsou tak jednoduché. V každém z těchto faktorů existují velké rozdíly, a to může způsobit, že se náklady a přínosy instalace solární energie pro dva domy - i když jsou sousedé - radikálně liší.

Ve zbytku tohoto článku vás provedeme každým z klíčových faktorů, které byste měli vzít v úvahu při výpočtu nákladů a potenciálních úspor solární energie pro váš domov.

Náklady na solární energii pro majitele domů

Nejprve se podívejme na náklady na instalaci solárního systému pro váš dům. Průměrné počáteční náklady na obytný solární systém se pohybují cca mezi 130.000Kč až 550.000Kč

1

Proč tak velký rozsah nákladů? Mnoho variací závisí na velikosti systému, který chcete nainstalovat, a na typu panelů, které chcete použít. Ať už používáte jakýkoli systém, mějte na paměti, že solární energie je kapitálově náročná a hlavní náklady na vlastnictví systému se objevují již při nákupu zařízení. Fotovoltaické panely budou téměř jistě představovat jeden z největších celkových nákladů.

Mezi další vybavení nutné pro instalaci patří střídač (pro přeměnu stejnosměrného proudu produkovaného panely na střídavý proud používaný domácími spotřebiči), měřicí zařízení (pokud je potřeba vidět, kolik energie se vyrábí) a různé součásti jako rozvaděče spolu s kabely a elektroinstalace. Někteří majitelé domů zvažují i bateriové úložiště. Historicky byly baterie neúměrně drahé a zbytečné, pokud společnost platí za přebytečnou elektřinu dodávanou do sítě (viz níže). Je třeba také započítat náklady na práci při instalaci.

Kromě nákladů na instalaci existují některé další náklady spojené s provozem a údržbou FV solárního pole. Kromě občasného čištění panelů potřebují měniče a baterie (jsou-li nainstalovány) po několika letech používání obecně výměnu.

Dotace

Zatímco výše uvedené náklady jsou relativně jednoduché, výše dotací z programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM záleží na mnoha faktorech - zejména na výkonu elektrárny a velikosti bateriového úložiště.

Veškeré podrobnosti a přehled dotací získáte na https://novazelenausporam.cz

Výpočet vaší produkce energie

Druhým faktorem, který budete muset při svých výpočtech vzít v úvahu, je množství energie, kterou váš systém vyrobí, a kdy to udělá. To může být velmi komplikovaný výpočet i pro zkušené solární inženýry. Pojďme si však projít základy.

Jedním z nejdůležitějších aspektů jsou úrovně slunečního záření dostupné v geografické poloze domova; jinými slovy, jak slunečno je tam, kde žijete. Pokud jde o použití solárních panelů, je obecně lepší být blíže jižní části ČR. 

Stejně důležitá je orientace střechy vašeho domu: U střešních polí maximalizuje dostupná sluneční energie střecha orientovaná na jih bez stromů nebo jiných objektů bránících slunečnímu záření. Pokud to není k dispozici, panely mohou být namontovány na externí podpěry a instalovány mimo dům, což znamená dodatečné náklady na další hardware a kabely.

A pak musíte zohlednit velikost vašeho systému. Velikost solárního panelu je uváděna jako teoretický elektrický výstupní potenciál ve wattech. Typický výkon realizovaný pro instalované FV systémy 10kW průměrně vyrobý ročně 10MWh ( prosím berte tento údaj jako orientační )

Kolik ušetříte?

Jakmile budete vědět, kolik bude solární systém stát předem a kolik energie vyrobí, můžete (teoreticky) předpovědět, kolik můžete ročně ušetřit na nákladech na energii.

To je ale další ošemetný výpočet, protože hodně záleží na tom, jak v danou chvíli platíte za elektřinu. Energie často účtují bytovým spotřebitelům paušální sazbu za elektřinu bez ohledu na dobu spotřeby. To znamená, že namísto kompenzace drahých nákladů na špičkovou výrobu elektřiny, solární systémy majitelů domů pouze kompenzují cenu, kterou si účtují za elektřinu, která je mnohem blíže průměrným nákladům na výrobu elektřiny.

Energetické společnosti v ČR však zavedly cenová schémata, která umožňují majitelům domů účtovat různé sazby po celý den ve snaze odrážet skutečné náklady na výrobu elektřiny v různých časech: To znamená vyšší sazby odpoledne a nižší sazby v noci.

U spousty domácností je dokonce možné vydělat peníze prodejem solární energie zpět do sítě. V ČR se to děje prostřednictvím spotového trhu, kde je požnost odkupu vaší el.energie za nejvyšší možnou cenu (dle aktuálních cen na burze).


Výpočet nákladů na solární energii

V tomto okamžiku budete schopni provést konečný výpočet a posoudit, zda pro vás solární energie dává smysl.

Životaschopnost solární energie se obvykle vyhodnocuje výpočtem vyrovnaných nákladů na elektřinu a jejich porovnáním s náklady na elektřinu účtovanými místními energetickými společnostmi. Pro solární energii pro domácnost se obvykle vypočítá jako cena/kilowatthodinu (Kč/kWh) - stejný formát běžně používaný u účtů za elektřinu.


Vyplatí se solární energie?

Jakmile projdete všemi těmito výpočty, pravděpodobně skončíte u jediného čísla - počtu let, které bude trvat, než se solární systém sám zaplatí úsporami z vašich účtů za energii. Pokud žijete ve slunné části země a máte v současnosti vysoké účty za energie, můžete se poohlížet po systému, který tohoto bodu dosáhne za pět let. Ostatní majitelé domů možná budou muset počkat trochu více.

Jinými slovy, většina majitelů domů nakonec uvidí výhody solárního systému. Zda se vyplatí takový systém instalovat, proto často závisí na řadě mnohem méně technických faktorů, než jsou ty, které jsme uvedli výše: jak dlouho hodláte zůstat ve svém domě, dostupné dotace pro váš případ a jednoduše to, zda chcete něco udělat pro životní prostředí.

Výhody

Zelená energie, která snižuje vaši uhlíkovou stopu

Čisté měření umožňuje zpětný prodej přebytečné vyrobené energie

Z větší části nezávislost na dodavateli elektřiny a jeho cenách

Nevýhody

Náklady na instalaci jsou statisícové

Funguje pouze tehdy, když svítí sluníčko

Nutná údržba